Připravujeme

Na živú notečku s cimbálovou muzikou Strýci ze Strání

Lednový koncert cyklu Na živú notečku se odehrál ve znamení nadcházejícího fašanku. Slavnost předcházející čtyřicetidennímu půstu přiblížila Cimbálová muzika Strýci se svými sólisty a sbory Netáta, S.E.N., cimbálovou muzikou Mladí Bruštíci a folklorním souborem Javorina.

Ve středu 31. ledna jsme připravili před největšími fašankovými slavnostmi v Česku pořad Na živú notečku ze Strání. Obce, kde se ještě drží fašankové tradice se vším všudy.

Ve vysílání Českého rozhlasu Zlín a Českého rozhlasu Brno vystoupí cimbálová muzika Strýci.

V pořadu Na živú notečku uslyšíte spoustu krásných nejen straňanských písniček a můžete být přímo u toho ve Farní dvoraně ve Strání.

Strýci vystoupí se svými sólisty, pěveckými sbory Netáta, S.E.N., cimbálovou muzikou Mladí Bruštíci a folklorním souborem Javorina. Cimbálová muzika Strýci od svého založení v roce 1978 doprovází právě folklorní soubor Javorina, spolupracuje také s dětskými soubory Straňánek a Javorinka.

Vstup na koncert je zdarma, ale z kapacitních důvodů je nutné si místa včas REZERVOVAT a to buď teď na telefonu 221 555 234 (Zlín), 542 523 151 (Brno) nebo kdykoliv přes email koncert@rozhlas.cz.

Muzika pomáhá při rozvíjení a udržování lidových tradic regionu, kde účinkuje na hodových, velikonočních, mikulášských či štěpánských besedách u cimbálu. Je významným protagonistou Festivalu fašanku ve Strání, zúčastňuje se folklorních festivalů.

Právě Festival fašanku začíná ve Strání vždy v pátek, pět dnů před Popeleční středou a končí v úterý masopustní obchůzkou, při které tančí „fašančáré“ všech věkových kategorií mečový tanec Pod šable. Tento festival je největším festivalem masopustních tradic v České republice. Letos začíná 9. února.

Fašank či masopust je třídenní svátek, který se slavil ve dnech předcházejících Popeleční středě, jíž začíná 40denní půst před Velikonocemi. Hlavní zábava startovala o masopustní neděli. Vyvrcholením masopustu bylo úterý. Toho dne procházely vesnicemi průvody maškar a téměř všude končila masopustní zábava přesně o půlnoci. Někde zakončili muziku pochováním basy.