Napsali o nás
Nemá narozeniny, a přesto oslavil 45 let. Ve skutečnosti je ale Radku Bruštíkovi ze Strání na Uherskohradišťsku jen 11. Narodil se totiž 29. února.

Více zde.

„Matky měly tehdy možnost si datum narození dětí posunout na 28. únor nebo 1. březen. Moje mamka to neudělala,“ přiblížil podnikatel, který patří k nadšeným folkloristům a je cimbalistou ve straňanské muzice Strýci.

„Slavím každý rok. V únoru se narodil i můj syn (19) a dcera (7), a to zpravidla připadá fašankové období a fašank (masopust, pozn. red.) je u nás velký svátek,“ řekl a včera chodil v kroji po obchůzce a všichni večer pochovali basu. „Pro mě je to krásná oslava narozenin i fašanku, který ke Strání patří,“ dodal.

Kroj si oblékal od malička. „V 1. třídě jsem prožíval první pubertu. Odmítal jsem domácí práce. Chtěl jsem hrát na cimbál. Na stole jsem si udělal linky a bušil do nich paličkami. Pak mi cimbál rodiče sehnali od mého učitele,“ svěřil se.

Napsali o nás
V přiložených videoukázkách můžete ocenit šikovnost dětí ze Strání. Konkrétně Daniel Bruštík a Josef Zámečník se postupně probojovali do celostátního kola soutěže Zpěváček ve Velkých Losinách, kde se dostali mezi nejlepších dvacet. V rámci republiky se této soutěžní přehlídky zúčastnilo cca šest tisíc zpěváčků.

O druhý postup do celostátního finále, tentokrát do Jindřichova Hradce, se postaralo komorní trio ve složení Šimon a Daniel Bruštíkovi /housle/ a Lucie Pavlušová /klavír/.

Všem patří velká gratulace za reprezentaci obce.

Daniel Bruštík


Josef Zámečník


Napsali o nás
Naše písničky rozveselily lidi u voleb v sousedním Moravském Lieskovém. Více si můžete přečíst z přílohy, ze zdroje TA3 nebo poslechnout videoukázku.

Voľby v pohraničnej obci Moravské Lieskové poňali aj tento raz netradične. Potom čo v minulých voľbách lákali ľudí do volebnej miestnosti zabíjačkou či jazdou na vozoch tento rok sa rozhodli prilákať obyvateľov ľudovou hudbou a tak na slovenských voľbách vyhrávala cimbálovka zo susednej moravskej obce

Ukázka: http://www.ta3.com/clanok/11098/v-moravskom-lieskovom-lakaju-k-urnam-zabavou.html

clanek z novin_volby 2012_sk

Napsali o nás
„Šťastný kraj a šťastní lidé tam, kde se zpívá a hraje jako ve Strání,“ pomyslela si Marie Rosenfeldová, výborná zpěvačka a tanečnice folklorního souboru Oldšava, když se zaposlouchala do písniček na CD V straňanském hájku v podání CM Mladí Bruštíci. Prvotina dětské cimbálovky ze Strání bude pokřtěna v pátek 4. března během pořadu Než vyroste hanzlér. Začíná v 18.00 v tělocvičně ZŠ Strání.

Je obdivuhodné, že ač jsou ještě velmi mladí, je cítit v jejich spontánním projevu dospělácké nasazení a hloubku citového prožitku. A jak by ne, když jsou k citlivému vnímání hudby od narození vedeni s nadšením a trpělivostí svými rodiči a prarodiči. „Mají to štěstí, že vyrůstají v prostředí naplněném láskou k lidové hudbě a k staletí přetrvávajícím tradicím. Ta se stala nepostradatelnou hodnotou jejich života a připoutala je ke kraji a lidem, jejichž zpěvnost a horoucí vztah k písním obdivoval i Leoš Janáček,“ dodává Marie Rosenfeldová.

http://www.idobryden.cz/kultura/mladi-brustici-pokrti-prvni-cedecko/ac9672fc-9381-102e-998e-00e0814daf34/  

Autor: Dobrý den s Kurýrem 8. dubna 2011

 

Napsali o nás
Hlavní cena na farním plese? Jeruzalémská bible

Řadu neznalých napadne, jak asi probíhá takový farní ples. Chodí na něj i lidi, kteří se nemodlí? Není moc upjatý, pobavím se tam? A co na něm bude za hudbu? Jistě nějaká křesťanská kapela… Odpovědi na tyto otázky by našli v sobotu ve Slušovicích.

Farní ples se tam konal letos podruhé. Díky maminkám, které se sdružují s dětmi na faře, kde mají vybudovaný vlastní koutek s hernou. A chtějí prostory dále renovovat.

Plesalo se za kostelem v bývalé smuteční místnosti. Podle starosty Petra Hradeckého sloužila ke svému účelu jen několikrát. Hudebníci měli ale například nástroje v prostorách pro truhly. „Dokud nedáme do pořádku sokolovnu, jinou variantu nemáme,“ vysvětlil starosta, který je současně krajským radním. Opravit by se ji však mělo prý podařit napřesrok.

Kapacita stávajícího provizorního sálu je asi 110 míst. Byl téměř plný. Pánové měli na sobě obleky, dámy různé varianty. Některé si vystačily s černými kalhotami, jiné dali přednost sukni a halence, další společenským šatům po kolena a některé na sebe vzaly slavnostní korzetové šaty. Zábava začala trochu formálně vystoupením dětí a country. Následovala večeře v ceně zakoupeného lístku, tradiční řízek s bramborovým salátem. Poté už se začal večer odvíjet volněji.

K tanci a poslechu hráli dvojí hudebníci, kteří se střídali. Cimbálová muzika Strýci ze Strání a Mirečkovi Sekerášé. Chvílemi zněly sálem lidovky, chvílemi interpretace Sladké mámení nebo Čechomor. Nějakou dobu to trvalo, ale parket se nakonec zaplnil. A tančil se i oblíbený „vrabčák“.

Dva nejvýznamnější zástupci Slušovic, starosta a farář, se ale na parketu neobjevili za celý večer. „Jsem špatný tanečník,“ přiznal se Hradecký. „Se svou ženou k sobě na 99,99 procent patříme, moc si rozumíme, jenom v tanci jsme to nedořešili. Dnes mi vyhovuje, že se dá hudba poslouchat. Jinak plesy nevyhledávám,“ poznamenal starosta.

Obdobně je na tom i místní správce farnosti Emil Matušů, který působí ve Slušovicích šestým rokem. „Naposledy jsem tančil, když jsem byl jako jáhen v Lipsku na křesťanském karnevalu. Nerad bych pošlapal dámám nohy,“ pousmál se kněz. Jednou prý byl na svatbě a odmítl dokonce tanec s nevěstou. „Vyzvala mě, ale já se jí hluboce omluvil. První byla dotčená, ale pak mi odpustila,“ pousmál se Matušů.

Sám kvituje, že dělají místní maminky něco pro to, aby měli lidé důvod se setkat. Právě proto je podpořil a věnoval do tomboly Jeruzalémskou bibli. Slosovatelných cen bylo celkem patnáct a Písmo svaté bylo hlavní cenou. V nabídce byla dále mikrověž od města, dort ve tvaru měšce plného peněz, potravinové koše, demižon slivovice, pivní sada, sada vín nebo poukaz na kosmetiku. Dva z přítomných vyhráli i CD přítomné cimbálovky a tanec s kapelníkem Mirečkových Sekerášů Petrem Olšanem. Na své si ale přišel každý. Cen bylo totiž 240. A výhra šla poznat jednoduše. Na nevýherním lístku byl žalm. „To je rentabilní ples,“ poznamenal host Marek Bruštík ze Strání. Se svou manželkou Darinou totiž vyhráli asi sedm cen. Vína, dort, knížku a další. „Ještě, že máme velké auto,“ zasmál se fanoušek folkloristů.

Podobně na tom byl i sousední stůl. Obsypaný cenami. „Tento stůl vyhrál nejvíce cen. Poručí štamprli celému šenku,“ vyzýval veřejně výherce provozovatel lyžařského areálu ve Zlíně Michal Cepek, který se přijel také do Slušovic pobavit. A svými vtipy dokázal občas pobavit také řadu přítomných. Společnou řeč ale našel i s knězem.

Čemu pomohli všichni, kteří na farní ples přišli? Podle jedné z organizátorek Martiny Tomšíčkové například tím, že ukázali, že setkávání nekončí mší v kostele. A samozřejmě také novým možnostem zvelebování prostor na faře.

„Loni vynesl výtěžek kolem desíti tisíc. Použili jsme jej na hernu pro klub maminek. Letos asi uděláme nějaké atrakce venku, třeba skluzavky pro děti,“ pousmála se Tomšíčková.

Na netopýry, kteří přebývají ve slušovickém kostele, podle faráře Matušů peníze nepůjdou. „Jsou evropskou raritou, takže u nás budou přebývat, dokud nevymřou. Když je horko, tak jsou občas v kostele cítit. Ale musíme si uvědomit, že smrad je koncentrovaná vůně,“ zažertoval kněz.

Odkaz na Zlínský deník http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/hlavni-cena-na-farnim-plese-jeruzalemska-bible.html.

Autor: Marie Šidlová, Zlínský deník 16. ledna 2011

PREVIOUS POSTSPage 1 of 4NO NEW POSTS