Připravujeme
Účinkují:

Rod Málků: Lubomír Málek, jeho vnuk Kryštof Novotný a synovec Václav Málek s dcerou Anetou Málkovou.

Rod Bruštíků: CM Mladí Bruštíci, CM Strýci, ženský sbor Netáta, sólisté Natálka Bruštíková a Antonín Bruštík, st.

Rod Škubalů: sourozenci Stanislav, Hana, Marie, jejich děti Kateřina, Stanislav, Tereza, Veronika, Vojtěch, Václav, Hana, Jirka. Cimbálová muzika LINDA, manželky, manželé a vnoučata.

Rod Petrů: Jiří Petrů, Hana Petrů, Jana Neničková, Petr Petrů se synem Jiřím Petrů, vnuci a Mužský sbor z Kyjova. CM Olšava s primášem Tomášem Zubrem.

Hosté: Miro Dudík, Ľudová hudba Dudíci s primášem Šimonem Dudíkem, sólistky Martina Majlikova a Petra Zaujecová.

Dům kultury, Uh. Brod, 19 hod., vstupné 250,-.


Připravujeme
Lednový koncert cyklu Na živú notečku se odehrál ve znamení nadcházejícího fašanku. Slavnost předcházející čtyřicetidennímu půstu přiblížila Cimbálová muzika Strýci se svými sólisty a sbory Netáta, S.E.N., cimbálovou muzikou Mladí Bruštíci a folklorním souborem Javorina.

Ve středu 31. ledna jsme připravili před největšími fašankovými slavnostmi v Česku pořad Na živú notečku ze Strání. Obce, kde se ještě drží fašankové tradice se vším všudy.

Ve vysílání Českého rozhlasu Zlín a Českého rozhlasu Brno vystoupí cimbálová muzika Strýci.

V pořadu Na živú notečku uslyšíte spoustu krásných nejen straňanských písniček a můžete být přímo u toho ve Farní dvoraně ve Strání.

Strýci vystoupí se svými sólisty, pěveckými sbory Netáta, S.E.N., cimbálovou muzikou Mladí Bruštíci a folklorním souborem Javorina. Cimbálová muzika Strýci od svého založení v roce 1978 doprovází právě folklorní soubor Javorina, spolupracuje také s dětskými soubory Straňánek a Javorinka.

Vstup na koncert je zdarma, ale z kapacitních důvodů je nutné si místa včas REZERVOVAT a to buď teď na telefonu 221 555 234 (Zlín), 542 523 151 (Brno) nebo kdykoliv přes email koncert@rozhlas.cz.

Muzika pomáhá při rozvíjení a udržování lidových tradic regionu, kde účinkuje na hodových, velikonočních, mikulášských či štěpánských besedách u cimbálu. Je významným protagonistou Festivalu fašanku ve Strání, zúčastňuje se folklorních festivalů.

Právě Festival fašanku začíná ve Strání vždy v pátek, pět dnů před Popeleční středou a končí v úterý masopustní obchůzkou, při které tančí „fašančáré“ všech věkových kategorií mečový tanec Pod šable. Tento festival je největším festivalem masopustních tradic v České republice. Letos začíná 9. února.

Fašank či masopust je třídenní svátek, který se slavil ve dnech předcházejících Popeleční středě, jíž začíná 40denní půst před Velikonocemi. Hlavní zábava startovala o masopustní neděli. Vyvrcholením masopustu bylo úterý. Toho dne procházely vesnicemi průvody maškar a téměř všude končila masopustní zábava přesně o půlnoci. Někde zakončili muziku pochováním basy.

Připravujeme
Pátek 1. 3. 2019 – ZŠ Strání
18:00 hod. OD FAŠANKU DO FAŠANKU
Vystoupí děti MŠ a ZŠ Strání, sbory Netáta a S.E.N., FS Javorina, CM Strýci, CM Mladí Bruštíci, CM Popremýšláme, divadelní soubor Karla Högera a další hosté
20:30 – 01:00 hod. BESEDA U CIMBÁLU S CM STRÝCI a jejich hosté

Sobota 2. 3. 2019
UKÁZKA TRADIČNÍ RUČNÍ VÝROBY SKLA 8:00 – 13:00
Sklárna Květná – Cerva Bohemia, s.r.o. – zavítá FS Míkovjan a CM Litera 8:00 – 16:00 Rodinná sklárna Ladi Breznického, Květná 458
Zámeček 9:30 – 15:30 LIDOVÁ ŘEMESLA, ZABÍJAČKA, KOŠT KOBLIH folklórní náladu dotvoří na nádvoří CM Popremýšláme
Obecní úřad 12:00 – 13:00 PŘIJETÍ SOUBORŮ A HOSTŮ FESTIVALU Náměstí u Zámečku 13:00 hod. EJ, FAŠANKU, FAŠANKU – fašankové obchůzky FS Míkovjan a CM Litera Seniorky z Lúčnice FS Haná Přerov a Hanácká mozeka Litovel FS Furmička, Maďarsko VSLPT Poľana z Brna Pod šable – skupinky fašančárů ze Strání za doprovodu CM Strýci
Areál obce 15:00 – 17:00 hod. V ŠENKU – vyhrávání hostujících souborů v hospodách ZŠ Strání 18:30 hod. ZRCADLO MASOPUSTU – scénická vystoupení Furmička, Seniorky z Lúčnice, Haná, Míkovjan, Poľana gajdošské duo Pavel Popelka a Kateřina Kovářová s hosty 20:30 – 01:00 BESEDA U CIMBÁLU CM Litera a muziky všech přítomných souborů

Neděle 3. 3. 2019
Zámeček 15:00 – 16:30 hod. DĚTSKÝ FAŠANKOVÝ KARNEVAL Zámeček 18:00 – 24:00 hod. KOŠT SLIVOVICE Mužský sbor S.E.N. a host CM Burčáci

Pondělí 4. 3. 2019
Dvorana Strání 17:30 hod. FAŠANKOVÁ FILMOTÉKA videofilmy s folklor. tématikou

Úterý 5. 3. 2019
Areál obce 12:00 – 19:00 hod. POD ŠABLE, POD ŠABLE sraz ve 12:00 hod. u kostela – rozchod skupinek do dědiny Zámeček 19:00 – 24:00 hod. TANEČNÍ ZÁBAVA s přichody fašančárů a pochováním basy