Napsali o nás

Straňané vyrazili tancovat a hrát do Normandie

Brazilci, Kolumbijci, Thajci, Turci, Bulhaři, Rumuni, Rusové, Srbové, Poláci a Javorina ze Strání. Takové bylo obsazení jubilejního 20. ročníku festivalu Folklores du Monde ve francouzském Bray-Dunes.

Městečko v Normandii hostilo od 10. do 17. července nadšence lidových tradic ze všech koutů světa. Straňanská Javorina s cimbálovou muzikou Strýci tam reprezentovala Českou republiku celkově už poosmé.

Jak vůbec folklorní grupa takový světový festival prožívá? Velice hekticky. Někdo by si myslel, že si vyjeli Straňané prostě na dovolenou, ale opak je pravdou. Program byl jednoznačný: téměř denně průvody po různých městech tamního regionu a každý večer hodinové vystoupení v jednom z letovisek. Jak by řekl Straňan, „z kroja do kroja“. Kufry, kterými byl autobus doslova přeplněný, jich totiž skýtaly čtyři druhy. Dvě variace straňanského, myjavský i dívčí, trenčianské karičkové. V průvodu se kromě nich objevil i jeden pár nastrojený v hrozenském lidovém oděvu.

Není nutné vysvětlovat, že jednotlivá vystoupení folklorních souborů se od sebe značně lišila. Zatímco spoře odění Brazilci se vrtěli v rytmu festivalové hudby v Rio de Janeiro, Thajci předváděli na pódiích zajímavé obřady. Javorina, v čele se sedmdesátiletým gazdou Stanislavem Popelkou přezdívaným Hlocák, typický tanec Pod šable a taneční pásma z Moravských Kopanic i sousedního Slovenska. Je potřeba zdůraznit, že jako jediný soubor při svých vystoupeních během tance i zpíval, což bylo při hodinových představeních poměrně náročné.

Čas byl však i na zábavu. Tanečníci a muzikanti bydleli v přístavním městě Dunkerque asi třicet metrů od moře. Nechybělo tedy noční koupání, gulášová party z vlastních zásob na ubytovně nebo soutěž masek po pokojích. Volný den strávil soubor v belgickém městečku Bruggy podobném italským Benátkám, kde si nenechal ujít plavbu mezi historickými domy. Příjemný zájezd završilo při osmnáctihodinové cestě autobusem aroma pravých belgických pralinek, francouzských salámů a sýrů. Tedy, hlavně těch sýrů.

Autor: Marie Šidlová, Slovácký deník, 24. července 2009