Napsali o nás

Straňanské old stars zazářily v Belgii

Letos je tomu přesně 19 let, kdy se folkloristé ze Strání, soubor Javorina a cimbálová muzika Strýci, poprvé vydali na západ.

Jako svůj cíl si vybrali Belgii, přesněji město Antverpy, kde se představili nejen mečovým tancem „Pod šable“. No a tento nebývalý úspěch se rozhodli letos zopakovat. Ve čtvrtek 23. března stejně nadšení, jen o 19 let starší tanečníci, tanečnice, zpěváci a muzikanti vyjíždí do Antverp.

Uvítání proběhlo ve velkém stylu v reprezentačních prostorách Národní banky, a po obědě se soubor přesunul na radnici, kde byl přijat tajemníkem pro kulturu města Antverp spolu s konzulem pro Českou republiku. Symbolicky jsme zástupcům hostitelského města předali straňanské vdolečky a slivovici.

Soubor, se kterým byl před dvaceti lety navázán kontakt během festivalu ve Strážnici, se jmenuje Lange Wapper (Dlouhé meče). A protože tento soubor pořádá každoročně v polovině postní doby přehlídku mečových tanců, letos jsme se ozdobou stali i my – Old stars souboru Javorina. V sobotu se tancovalo a zpívalo na různých místech ve městě a publikum bylo velmi vstřícné a nadšené naším uměním.

Neděle byla ve znamení přehlídky mečových tanců. Od ranních hodin jsme spolu se souborem Lange Wapper předváděli mečové tance před překrásnou gotickou katedrálou v centru Antverp. Vystoupení bylo celkem šest. Počasí nám zpočátku příliš nepřálo, ale po několika slokách straňanské neodolalo ani sluníčko a … déšť neodradil davy diváků, kteří se velmi dobře bavili. Přátelská atmosféra byla cítit na každém kroku. A společně strávené večery při tanci a dobré muzice upevnily přátelské vztahy navázané v mnoha případech již před těmi devatenácti lety. Myslím si, že na takovou reprezentaci České republiky, moravského folkloru a tradic ze Strání může být každý z nás náležitě hrdý.

Budeme se těšit, že v příštích letech nás na oplátku poctí svou návštěvou soubor Lange Wapper z Antverp.

Autor: Dobrý den s kurýrem, 3. dubna 2006