Napsali o nás

Zazpívej, slavíčku už zná své letošní vítěze

Již pětatřicátému ročníku oblastní soutěže dětských zpěváků lidových písní s názvem Zazpívej, slavíčku patřil v neděli odpoledne velký sál Klubu kultury v Uherském Hradišti. Na pětadvacet dětí, které se probojovaly z místních předkol, se ucházelo o přízeň odborné poroty a diváků.

Po bezmála tříhodinovém folklorním maratonu měla porota nesnadný úkol – vybrat z mladých talentů letošní vítěze.

Absolutním slavíčkem roku 2009 nakonec porotci zvolili Josefa Zámečníka ze Strání. Svého vítěze vybírali také diváci, u kterých zvítězila Kateřina Šmídová z Uherského Brodu. V rámci soutěže Zazpívej, slavíčku se představili hosté, vítězové „slavíčků“ za minulých pětadvacet let. Zaplněný sál si tak v přestávkách mezi jednotlivými kategoriemi poslechl Alici Holubovou, staré Bruštíky, bratry Josefa, Antonína a Radka, kteří v rodině dodržují folklorní tradici, a proto se na pódiu objevili i Mladí Bruštíci. Dále se představila Kristýna Daňhelová, Radim Vojtek, Petra Hrubošová, Tereza Habartová a Marco Čaňo.

Všechny soutěžící doprovázela cimbálová muzika Ženičky s primáškou Kateřinou Říhovou z Hluku. „Právě Ženičkám náleží velký dík, protože před nedělní soutěží musely nejdříve absolvovat se všemi dětmi řadu zkoušek a vše si pečlivě připravit,“ pochvalně doplnila členka organizačního týmu Lea Slováčková. Již tradičně soutěžním večerem, který s Klubem kultury připravil uherskohradišťský Dům dětí a mládeže Šikula, slovem provázela Romana Habartová.

V jednotlivých kategoriích se stali vítězi Daniel Bruštík ze Strání mezi dětmi z mateřských škol. V kategorii první a druhá třída byla nejlepší Helena Šťastná z Vážan. Mezi třeťáky a čtvrťáky získal první místo Daniel Beníček z Bánova. Lucie Rybnikářová z Hluku vyhrála kategorii pátá a šestá třída. Mezi zpěváky ze sedmých až devátých tříd si cenu pro vítěze odnesla Žaneta Vystrčilová z Bánova.

Autor: Slovácký deník, 1. dubna 2009