Napsali o nás

Ochotníci z Květné zase válí

Divadelní soubor Karla Högera z Květné nastudoval na letošní divadelní sezonu veselohru se zpěvy Tetička z Radějova. „Autor hry Josef Antoš, rodák z Rohatce, se o našem ochotnickém souboru dověděl z moravských novin před několika lety a po následném dopisování nám ji věnoval. V podání našeho spolku tak měla autorskou premiéru,“ prozradil režisér souboru Petr Bruštík.

„Hru jsme upravili do našich podmínek, přidali humorné scénky pro oživení a herce jsme oblékli do straňanských krojů,“ dodal druhý režisér Stanislav Popelka.

Veselohra se odehrává na počátku 20. století uprostřed malé slovácké vesnice a humornou, až pohádkovou formou líčí život jejích obyvatel. Výkony herců hodné profesionálů, hovořících slováckým nářečím se straňanským dialektem, ve kterém vynikají humorné scénky, se divákům obzvláště líbily. Perfektní atmosféru vytvořily tance a zpěvy chasy a dalších sólistů souboru za doprovodu cimbálové muziky Strýci.

„V pátek v Bojkovicích, v sobotu v Dolním Němčí a v neděli v Suché Lozi. Toto představení bylo v pořadí již deváté a ještě nás nějaká čekají. Předtím jsme hráli čtyřikrát ve Květné, jednou ve Strání a Vlčnově,“ doplnil primáš cimbálovky Tonda Bruštík.

Soubor Karla Högera se s Tetičkou z Radějova přihlásil na festival amatérských divadelních souborů v Napajedlích. „Z patnácti přihlášených souborů vybrala porota jenom sedm. Postup nám unikl o pět bodů. Porota měla k této hře určité výhrady, protože preferuje městské soubory, ale nám to nevadí. My hrajeme pro lidi, aby se pobavili a zasmáli. V Dolním Němčí se na nás přišlo podívat kolem pěti set lidí. Byla tam vynikající atmosféra a každou chvíli nás diváci přerušovali potleskem a smíchem tak, že se nám představení protáhlo o půl hodiny. To se pak hraje,“ podělil se se svými dojmy Staňa Popelka.

Autor: článek ze Slováckých novin ze dne 21.3.2003 – Vít Bosák, Záhorovice